niedziela, 6 stycznia 2013

Rozmowy z sensem


Książka Anny Wacławik-Orpik pt. „Życie. Zderzenie czołowe” to zbiór interesujących rozmów z nietuzinkowymi osobami, prowadzonych wokół sztandarowych haseł: Bóg, Honor, Ojczyzna.


Doczekaliśmy czasów, w których o zawartości programów telewizyjnych i prasy decydują przede wszystkim słupki oglądalności i wyniki sprzedaży. Informacje muszą być krótkie, atrakcyjnie podane i odpowiednio sensacyjne. Te „współczesne” wymogi nie sprzyjają prowadzeniu w środkach masowego przekazu długich dyskusji o sprawach egzystencjalnych. Próby wprowadzenia takiej formuły na antenę, czy łamy prasowe z reguły kończą się niepowodzeniem. Sztuka dziennikarskiej rozmowy zanika, wyparta przez wszechobecne wywiady z celebrytami różnej maści, dotyczące wyłącznie ich prywatnego życia. Zbiór stworzony przez dziennikarkę radia TOK FM pokazuje, że pomysłowo przeprowadzona, polegająca na wymianie poglądów, nie tylko „wyciąganiu” informacji konwersacja może zainteresować czytelników nawet, jeśli wymaga większego zaangażowania.


„Życie. Zderzenie czołowe” to pięć wywiadów z wybitnymi osobowościami kościoła, nauki, sztuki. Wśród rozmówców znaleźli się: ks. Adam Boniecki – wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, siostra Małgorzata Chmielewska – przełożona katolickiej wspólnoty Chleb życia, Eva-Elvira Klonowski – antropolog sądowy, Anda Rottenberg – historyk, krytyk sztuki, kuratorka wystaw oraz Krystyna Starczewska – polonistka, doktor filozofii.

Każda z rozmów prowadzona jest według pewnego schematu. Na początku autorka pyta: kim pani/pan jest, następnie pojawia się nota biograficzna bohatera wywiadu, a dalej pytania o wiarę, stosunek do Boga, ojczyznę, patriotyzm, honor, miłość, a także sens życia i śmierć. Choć formuła książki jest ściśle określona, wywiady nie są nudnymi wywodami dzięki różnorodności i bogactwu doświadczeń osobistych rozmówców. Dobrane tematy wydają się niezwykle delikatne i wysoce niemedialne, mimo to zapisane zwierzenia mają intymny charakter. Anda Rottenberg mówi o depresji i samotności po śmierci syna uzależnionego od narkotyków, Małgorzata Chmielewska o byciu rodziną zastępczą dla grupy dzieci, z kolei ks. Adam Boniecki opowiada o kapłaństwie i życiu w celibacie.

W zalewie publikacji, które są pełne miałkich, banalnych myśli jednosezonowych gwiazdek wykreowanych przez media, „Życie. Zderzenie czołowe” jest ożywczą dawką mądrości. Książka pozwala poznać bardzo prywatne oblicze wybitnych osobowości, których obecność medialna na co dzień jest znikoma bądź żadna. Anna Wacławik-Orpik poprzez stawiane pytania daje również czytelnikom szansę na choćby chwilowe zatrzymanie się w biegu i pogłębioną refleksję o kwestiach fundamentalnych, na którą z reguły brakuje czasu. Myślę, że warto z niej skorzystać.

Ocena: 7/10
A.Wacławik-Orpik, „Życie. Zderzenie czołowe”. Wydawnictwo Carta Blanca 2012.
*Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Carta Blanca http://www.cartablanca.pl/produkty/311/zycie-zderzenie-czolowe-ks-adam-boniecki-s-malgorzata-chmielewska-eva--klonowski-anda-rottenberg-krystyna-starczewska2 komentarze:

  1. Bardzo różnorodny zestaw rozmówców na pewno ma wpływ na atrakcyjność książki. Nazwisko ks. Bonieckiego też robi swoje, bo jest człowiek z dystansem do życia, szanujący ludzi bez względu na poglądy, tolerancyjny. Nie wiem, czy dane mi będzie książkę przeczytać, ale mieć ją będę na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od czasu od czasu lubię poczytać takie filozoficzno - życiowe wywody.

    OdpowiedzUsuń