poniedziałek, 9 lipca 2012

Wszystkie barwy twórczości


W swej najnowszej, wydanej niedawno w Polsce powieści pt. „Inne kolory” Orhan Pamuk, pokazuje nieznaną do tej pory szerszym kręgom czytelników twarz-komentatora i kronikarza rzeczywistości.

Książka jest, bowiem zbiorem felietonów, artykułów prasowych oraz przemówień autora, wygłaszanych, przy różnych okazjach. Znajdziemy tu również zapiski z dziennika, relacje z licznych, podróży, a nawet wywiad z noblistą.

Tematyka tekstów zawartych, w tym opasłym tomie (616 stron) jest bardzo różnorodna. Felietony dotyczą głównie sfery prywatnej: życia rodzinnego, relacji międzyludzkich, wspomnień z dzieciństwa. Liczne są także obserwacje z życia codziennego miasta rodzinnego Pamuka. Wydaje się, że najwięcej miejsca autor poświęcił na zaprezentowanie swych literackich mistrzów, są wśród nich  m.in.: Dostojewski, Nabokov, Proust. Rozległym wątkiem w tej części są również motywacje, które skłoniły pisarza do tworzenia powieści. Autor nie unika też komentarzy politycznych oraz otwartego wypowiadania się na tematy społeczne, czy religijne, choć te ostatnie z pewnością nie zawsze wzbudzają entuzjazm ogółu.

Język powieści jest niezwykle barwny kwiecisty. Wszystkie treści w tomie, charakteryzują się „malarskim” stylem opowiadania, który jest bardzo dobrze znany czytelnikom, znającym poprzednie książki twórcy. W najnowszej książce Pamuk odkrył przed nami twarz wrażliwego na sprawy społeczne erudyty o wszechstronnych zainteresowaniach.

„Inne kolory” będą doskonałą lekturą zarówno dla wielbicieli noblisty, jak i dla tych, którzy jeszcze nie zetknęli się z jego twórczością. Tym pierwszym da możliwość zajrzenia do prywatnego świata autora, niewątpliwie jest to, bowiem najbardziej autobiograficzna z jego powieści. Ci, którzy nie czytali żadnej z wcześniejszych książek Pamuka, swą przygodę z pisarzem powinni zacząć właśnie od tej, najnowszej. Jak żadna inna pozwala ona poznać wszystkie cechy charakterystyczne stylu pisarza oraz zorientować się w gamie poruszanych, przez niego tematów.

Jedynym mankamentem tej powieści, jest jej objętość. Uważne przeczytanie całej treści, wymaga sporo czasu i cierpliwości, co przy obecnie panujących temperaturach może być wyjątkowo trudne. Oprócz aktualnej, są też jednak inne pory roku, w których „Inne kolory”, sprawdzą się doskonale.

Ocena: 7/10
O.Pamuk, "Inne kolory", Wydawnictwo Literackie 2012.

*Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego http://www.wydawnictwoliterackie.pl/.

8 komentarzy:

 1. Z chęcią sięgnę by poznać autora i dalej zagłębić się w jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 2. A dla mnie jedyną książką Pamuka, którą mogę polecić i która uwielbiam, jest "Śnieg". Cała reszta jakoś do mnie nie przemawia... Leno, czy nie od "Śniegu" właśnie należałoby zacząć poznawanie Pamuka?

  OdpowiedzUsuń
 3. Klaro,twórczość autora można oczywiście poznawać od dowolnej jego książki. W swojej recenzji,sugeruje jedynie,że dobrze jest zacząć od tej,ponieważ jest ona zbiorem różnorodnych tekstów,także przedmów do poprzednich powieści oraz wypowiedzi autora na ich temat.Nowicjuszom stwarza,więc możliwość zorientowania się w tematyce wszystkich książek i oceny,czy poprzednie utwory w tym "Śnieg",będą dla nich interesujące.Poza tym,jak sama słusznie zauważasz twórczość Pamuka jest bardzo nierówna i obawiam się,że rozpoczęcie lektury od "Śniegu",da czytelnikom mylny obraz jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, co do mylnego obrazu masz rację, niestety... We mnie "Śnieg" rozpalił wielką miłość i nadzieję. Kolejne lektury były coraz większym zawodem. Może jeszcze "Nazywam się Czerwień" jakoś się u mnie broni. Zraziłam się do Pamuka na długi, długi czas, ale może warto jednak sięgnąć po "Inne kolory", skoro to taka "inna" książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie miałam tej przyjemności poznania Twórczości Pamuka, ale myślę, że akurat nie od felietonów powinnam zacząć. Będę bardzo wdzięczna za jakieś propozycje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będę się powtarzać, ale ja zdecydowanie polecam "Śnieg". Lena ten nowy zbiór. Decyzja należy do Ciebie :)

   Usuń
 6. Klaro,ale ja nie napisałam,że "Śnieg" jest zły :-)Bezrobotna.pl,jeśli chcesz zacząć od prozy to faktycznie "Śnieg" jest zdecydowanie najlepszy i ja również z pełnym przekonaniem mogę go polecić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Wam bardzo za poradę. Na pewno skorzystam :)

   Usuń