sobota, 4 maja 2019

Neurokomiks – Dr Matteo Farinella, Dr Hana Roš


A gdyby tak pewnego dnia wybrać się w podróż do wnętrza mózgu. Poznać wszystkie jego zakamarki, tajemnice działania. Do odbycia takiej wycieczki, póki co na kartach książki zapraszają nas autorzy Neurokomiksu. Fascynująca wyprawa, nie tylko dla najmłodszych czytelników.

Mimo postępu medycyny i rozwoju badań klinicznych mózg wciąż pozostaje najbardziej nieodgadnionym organem ludzkiego organizmu. Ze względu na to, że jest naszym wewnętrznym „centrum zarządzania”, budzi największą ciekawość i strach równocześnie. Ogólna wiedza na temat funkcjonowania mózgu jest z reguły bardzo wybiórcza, chaotyczna. Każdy z nas słyszał o neuronach, ale z odpowiedzią na pytanie o ich budowę wielu miałoby problem. Podobnie z określeniem rodzajów receptorów, funkcji synaps i wieloma innymi zagadnieniami. Dlatego Neurokomiks ma dużą wartość edukacyjną, nie tylko dla dzieci. Z pewnością pomoże uporządkować wiedzę także dorosłym.

Hana Roš jest doktorem neurologii na Uniwersytecie Oksfordzkim, Matteo Farinella jest doktorem neurologii Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie. Przy okazji specjalizuje się w ilustrowaniu publikacji naukowych, Pomysł stworzenia powieści graficznej o funkcjonowaniu mózgu, w przypadku tego duetu wydaje się więc czymś naturalnym i oczywistym.

Pewnego dnia ciekawski człowiek trafia w środek gęstego lasu i panicznie usiłuje znaleźć z niego wyjście. Las okazuje się siecią neuronów, a człowiek dowiaduje się, że właśnie znalazł się we wnętrzu mózgu. Po drodze spotyka wybitnych naukowców, mających liczne osiągnięcia w dziedzinie neurologii, którzy objaśniają mu zasady działania układu nerwowego. W ten sposób dowiaduje się, że neuron dzieli się na trzy części: dendryty, somę i akson i może przybierać najróżniejsze kształty. Następnie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób neurony przekazują sobie informacje trafia do ich wnętrza. Krótka podróż spadochronem pozwala mu poznać neuroprzekaźniki. Urocze panie o wdzięcznych imionach: dopamina, serotonina, acetylocholina. W wyniku niefortunnego upadku do wody, trafia na pokład łodzi podwodnej, na której poznaje sir Alena Hodgkina i Andrew Huxleya – prowadzących badania nad wytwarzaniem sygnałów w neuronach. To nie koniec podróży. Nasz dzielny bohater w poszukiwaniu wyjścia znajdzie się między innymi w tajemniczych grotach pamięci, zaprzyjaźni ze słynnym psem Pawłowa, a także dotrze na zagadkową górę. Aby poznać szczegóły jego przygód sięgnijcie koniecznie po Neurokomiks.

Na kartach Neurokomiksu spotykamy: olbrzymie drzewa, ślimaki morskie, ośmiornice, żaby, ryby, syreny, a także przerażające potwory. Te pomysłowe metafory graficzne sprawiają, że książkę czytamy jak najlepszą powieść przygodową. Ilustracje są czytelne, przejrzyste i znakomicie wykonane. A przede wszystkim doskonale bawią. Dzięki temu czytelnik w każdym wieku nie będzie się nudził podczas lektury. Nauka poprzez zabawę zawsze jest dobrym pomysłem, jeśli jest to przy okazji pomysł tak świetnie zrealizowany, jak w tym wypadku, mamy do czynienia z projektem idealnym.

Neurokomiks to pierwszy z serii komiksów wydanych przez wydawnictwo Marginesy. Nadzoruje ją Szymon Holcman – współzałożyciel Kultury Gniewu. To nazwisko jest gwarancją jakości i oryginalnych pomysłów. Z zainteresowaniem będę śledzić kolejne publikacje cyklu. Początki są bardzo obiecujące, oby tak dalej!

Dr M.Farinella, Dr H. Roš, tł. J.Konieczny, Neurokomiks, Wydawnictwo Marginesy 2019.
*Dziękuję Wydawnictwu Marginesy za przekazanie egzemplarza do recenzji.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz