piątek, 20 grudnia 2013

Mocne Polaków rozmowy

Tom wywiadów Donaty Subbotko pt. „W rozmowie” wśród innych, których sporo ukazało się ostatnio na rynku, wyróżnia się przede wszystkim listą wybitnych osobowości, które dały się namówić na rozmowę oraz tym, że został w nich przedstawiony wyłącznie męski punkt widzenia.


Można odnieść wrażenie, że w ostatnim czasie zapanowała wręcz moda na publikowanie różnorodnych zbiorów wywiadów. W czasach tabloidyzacji mediów i braku autorytetów tego typu wydawnictwa dają okazję do przeczytania mądrych, niespiesznych, wyważonych rozmów i zapoznania się z poglądami osób podziwianych, szanowanych, lubianych, które w swoich środowiskach uważane są za elitę.


Donata Subbotko zaprosiła do rozmowy szesnastu mężczyzn, wywodzących się, poza dwoma wyjątkami z kręgów artystycznych. Wśród jej interlokutorów znaleźli się m.in.: Janusz Gajos, Jan Englert, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Władysław Pasikowski, Wojciech Młynarski, Stanisław Tym, Marek Niedźwiecki.

Wśród tematów poruszanych w konwersacjach można znaleźć słowa – klucze, hasła, które stanowią część wspólną całości. Poza sprawami prywatnymi, pytaniami o rodzinne korzenie są to zagadnienia z kategorii kwestii fundamentalnych takich jak: patriotyzm, honor, religia, tolerancja. W większości rozmów pojawia się również wątek stosunku do sytuacji politycznej, wad społeczeństwa polskiego i jego obrazu na tle innych państw europejskich.

Każdy z tekstów ma jednocześnie rys indywidualny. Pasikowski mówi o antysemityzmie, Englert o przemijaniu i ewolucji własnych poglądów. Andrus. Mleczko, Młynarski i Tym, są pytani o poczucie humoru Polaków. Młynarski np. ubolewa nad upadkiem kabaretów. Rozmowa z Gajosem jest z kolei doskonałą lekcją podnoszenia się z porażki i ostatecznym przekuwaniu jej w sukces. Piekarczyk kładzie nacisk na wolność i cenę, jaką płaci się za bycie indywidualistą. Wodecki mówi o niełatwym losie artysty estradowego, który wymusza ciągłe bycie w drodze.

Choć na początku napisałam, że w rozmowach przedstawiony został męski punkt widzenia, to tak naprawdę wszystkie wywiady dotyczą spraw uniwersalnych, ważnych dla każdego z nas. Dzięki lekturze możemy nie tylko poznać, na co dzień nie oglądane „portrety” artystów, ale także porównywać ich światopogląd, wychwytywać różnice wynikające choćby z wieku, miejsca pochodzenia, a także odmienności w definiowaniu różnych pojęć, które zaszły na przestrzeni lat.

Ocena: 7/10

D. Subbotko, „W rozmowie”, Wydawnictwo Agora 2013.
*Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Agora http://kulturalnysklep.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz